Sendai International Music Competition

Archive

The 1st SIMC Violin Section

Schedule The 1st SIMC Violin Section

Preliminary Selection October 21, 2000
Screening Auditions

January 6 – 7, 2001 Paris (Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris)
January 12, 2001 New York (The Juilliard School)
January 17, 2001 Shanghai (Shanghai Conservatory of Music)
January 23, 24, 2001 Sendai (Tohoku Fukushi University Keyaki Hall)

Elimination Round Saturday, May 12 - Tuesday, May 15, 2001
Semifinal Round Saturday, May 19 - Monday, May 21, 2001
Final Round Friday, May 25 - Saturday, May 26, 2001
Prizewinners' Gala Concert Thursday, July 5 - Friday, July 6, 2001

Prizewinners & Prizes The 1st SIMC Violin Section

1st Prize

JPY 2,500,000 ; Gold Medal ; Diploma

HUANG Mengla(China) HUANG Mengla(China)

Semifinal Round
Prokofiev / Violin Concerto No. 1 in D major, op.19
Final Round
Sibelius / Violin Concerto in D minor, op.47

1st Prize

JPY 2,500,000 ; Gold Medal ; Diploma

Svetlin ROUSSEV(Bulgaria/France) Svetlin ROUSSEV(Bulgaria/France)

Semifinal Round
Shostakovich / Violin Concerto No. 1 in A minor, op.99
Final Round
Tchaikovsky / Violin Concerto in D major, op.35

3rd Prize

JPY 1,000,000 ; Bronze Medal ; Diploma

YANG Misa(Korea) YANG Misa(Korea)

Semifinal Round
Prokofiev / Violin Concerto No. 1 in D major, op.19
Final Round
Lalo / “Symphonie espagnole” in D minor, op.21

4th Prize

JPY 800,000 ; Diploma

ISHIBASHI Yukiko(Japan) ISHIBASHI Yukiko(Japan)

Semifinal Round
Prokofiev / Violin Concerto No. 1 in D major, op.19
Final Round
Saint-Saëns / Violin Concerto No. 3 in B minor, op.61

5th Prize

JPY 700,000 ; Diploma

OMIYA Rintaro(Japan) OMIYA Rintaro(Japan)

Semifinal Round
Prokofiev / Violin Concerto No. 1 in D major, op.19
Final Round
Lalo / “Symphonie espagnole” in D minor, op.21

6th Prize

JPY 600,000 ; Diploma

SHIRAI Kei(Japan) SHIRAI Kei(Japan)

Semifinal Round
Shostakovich / Violin Concerto No. 1 in A minor, op.99
Final Round
Tchaikovsky / Violin Concerto in D major, op.35

Special Jury Prize

JPY 500,000 ; Diploma

Awarded to an especially superior finalist of less than 20 years in age.

YANG Misa (Korea)

Bach Prize

JPY50,000 Diploma

Awarded to the contestant who performed the best Bach in the Elimination round (Violin Concerto in A minor).

Svetlin ROUSSEV(Bulgaria/France)

Incentive Prize

JPY50,000 ; Diploma

Created by the jury to award this magnificent contestant, the youngest performer,
who unfortunately did not make it to the finals, but has a promissing future.

MUTO Yoriko (Japan)

The French Ambassador to Japan Prize

Awarded to the 1st prize winner. Opportunity to hold a special concert at the residence of the French Ambassador to Japan.

HUANG Mengla(China)
Svetlin ROUSSEV(Bulgaria/France)

The Aliance Francaise de Sendai • Cogema Japan Prize  JPY250,000

Awarded to a contestant who performed a piece by a French composer exceptionally well.

YANG Misa(Korea)

Audience Prize

JPY50,000 ; Diploma

Awarded to performers most voted by the audience each day of the Semifinal Round.

May 19 OMIYA Rintaro(Japan)
May 20 Svetlin ROUSSEV(Bulgaria/France)
May 21 HUANG Mengla(China)

Jury The 1st SIMC Violin Section

Chairperson SOH Tomotada Japan
Vice-Chairpersons Werner HINK Austria
OKAYAMA Kiyoshi Japan
Members CAO Peng China
FUJIKAWA Mayumi Japan
Dong-Suk KANG U.S.A.
Jean-Jacques KANTOROW France
Lewis KAPLAN U.S.A.
Valerij KLIMOV Russia
Rainer MOOG Germany
György PAUK U.K.

Repertoire The 1st SIMC Violin Section

1. Preliminary Selection

Applicants should make at least a 15-minute recording of solo pieces of their choice on cassette tape, MD (mini disc) or DAT (digital audio tape).

2. Screening Auditions

Participants in the screening auditions should perform the 1st movement of a concerto of their choice with piano accompaniment. The performance duration should be approximately 15 minutes, including cadenza.
They may perform the piece selected for the semifinal and final rounds, but they may not select the piece to be performed in the elimination round.

3. Elimination Round

Both items (1) and (2) must be performed.

(1)

J.S. Bach Violin Concerto in A minor, BWV. 1041 (complete)

(2) shall be 2 pieces selected from those listed below.

Paganini Caprices op.1
No.1 in E major, No.5 in A minor, No.8 in E flat major,
No.10 in G minor, No.12 in A flat major, No.15 in E minor,
No.17 in E flat major, No.18 in C major, No.19 in E flat major,
No.21 in A major

4. Semifinal Round

One piece shall be selected from those listed below and played with the accompaniment of the Sendai Philharmonic Orchestra.

Prokofiev Violin Concerto No.1 in D major, op.19
Violin Concerto No.2 in G minor, op.63
Stravinsky Violin Concerto in D
Berg Violin Concerto
Bartók Violin Concerto No.2, Sz.112
Shostakovich Violin Concerto No.1 in A minor, op.99 (1955 revised)

5. Final Round

Contestants should select two pieces from those listed below. After the semifinal has ended, the Chairman of the Managing Committee will designate one piece from the selected two pieces, and the contestant will play the piece with the accompaniment of the Sendai Philharmonic Orchestra.

Mozart Violin Concerto in G major, K.216 (Bärenreiter edition)
Violin Concerto in D major, K.218 (Bärenreiter edition)
Violin Concerto in A major, K.219 “Turkish” (Bärenreiter edition)
Beethoven Violin Concerto in D major, op.61
Paganini Violin Concerto No.1 in D major, op.6
Violin Concerto No.2 in B minor, op.7
Mendelssohn Violin Concerto in E minor, op.64
Wieniawski Violin Concerto No.1 in F sharp minor, op.14
Violin Concerto No.2 in D minor, op.22
Schumann Violin Concerto in D minor
Vieuxtemps Violin Concerto No.4 in D minor, op.31
Violin Concerto No.5 in A minor, op.37
Bruch Violin Concerto No.1 in G minor, op.26
Lalo “Symphonie espagnole” in D minor, op.21
Tchaikovsky Violin Concerto in D major, op.35
Brahms Violin Concerto in D major, op.77
Saint-Saëns Violin Concerto No.3 in B minor, op.61
Dvorák Violin Concerto in A minor, op.53
Glazunov Violin Concerto in A minor, op.82
Sibelius Violin Concerto in D minor, op.47

Contestants The 1st SIMC Violin Section

No Name Country Region Prize
2 ARAI Ayano Japan  
3 Maksym BRYLYNSKYY Austria  
4 CHEN Yi China Semifinalist
5 Amaury COEYTAUX France Semifinalist
6 Christoph EHRENFELLNER Austria  
7 HANAI Shiori Japan Semifinalist
8 Lydia HONG U.S.A.  
9 HUANG Mengla China 1st Prize
10 ISHIBASHI Yukiko Japan 4th Prize
11 ISHIGAME Kyoko Japan  
12 ITO Maya Japan  
13 Amy IWAZUMI U.S.A.  
14 Andreas Jun JANKE Germany/Japan Semifinalist
15 KAI Maya Japan  
16 KATO Mana Japan  
17 Dan KAWAMURA U.S.A.  
18 KONDO Kaoru Japan  
19 KOTAKE Ritsu Japan  
20 Geneviève LAURENCEAU France  
21 LEE Julianne Korea Semifinalist
22 Dmitry LUKIN Russia Semifinalist
23 MAEKAWA Yuki Japan  
25 MUTO Yoriko Japan Semifinalist
26 OMIYA Rintaro Japan 5th Prize
27 Svetlin ROUSSEV Frans/Bulgaria 1st Prize
29 SASAKI Eriko Japan  
30 SHIRAI Kei Japan 6th Prize
31 SUENOBU Mayuko Japan  
32 SUGIYAMA Midori Japan  
33 TAKEUCHI Ai Japan  
34 UNE Kyoko Japan Semifinalist
35 YAMAMOTO Mikiko Japan  
36 YANG Mi Sa Korea 3rd Prize
37 YANG Yi China Semifinalist
38 YURA Hiroaki Japan