Sendai International Music Competition

Archive

The 2nd SIMC Violin Section

Schedule The 2nd SIMC Violin Section

Preliminary Selection September 24,2003
Screening Auditions

November 30, 2003 Paris (Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris)
December 3, 2003 Vienna (Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien)
December 6, 2003 Shanghai (Shanghai Conservatory of Music)
December15 – 16, 2003 Sendai (Sendai City Youth Cultural Center)
January 7, 2004 New York (The Juilliard School)

Elimination Round Saturday, May 15 - Monday, May 17, 2004
Semifinal Round Friday, May 21 - Sunday, May 23, 2004
Final Round Thursday, May 27 - Friday, May 28, 2004
Prizewinners' Gala Concert Saturday, May 29, 2004

Prizewinners & Prizes The 2nd SIMC Violin Section

1st Prize

JPY 3,000,000 ; Gold Medal ; Diploma

MATSUYAMA Saeka (Japan) MATSUYAMA Saeka (Japan)
Semifinal Round
Sibelius / Violin Concerto in D minor, op.47, 1st movement
Bartók / Violin Concerto No. 2, Sz112
Final Round
Brahms / Violin Concerto in D major, op.77

2nd Prize

JPY 2,000,000 ; Silver Medal ; Diploma

Maksim BRYLINSKIY (Austria) Maxim BRYLINSKY (Austria)
Semifinal Round
Sibelius / Violin Concerto in D minor, op.47,1st movement
Berg / Violin Concerto
Final Round
Brahms / Violin Concerto in D major, op.77

3rd Prize

JPY 1,000,000 ; Bronze Medal ; Diploma

ZHU Dan (China) ZHU Dan (China)
Semifinal Round
Tchaikovsky / Violin Concerto in D major, op.35,1st movement
Prokofiev / Violin Concerto No. 2 in G minor, op.63
Final Round
Brahms / Violin Concerto in D major, op.77

4th Prize

JPY 800,000 ; Diploma

Andreas JANKE (Japan) Andreas JANKE (Japan)
Semifinal Round
Sibelius / Violin Concerto in D minor, op.47,1st movement
Prokofiev / Violin Concerto No. 2 in G minor, op.63
Final Round
Brahms / Violin Concerto in D major, op.77

5th Prize

JPY 700,000 ; Diploma

Valya DERVENSKA (Bulgaria) Valya DERVENSKA (Bulgaria)
Semifinal Round
Tchaikovsky / Violin Concerto in D major, op.35, 1st movement
Berg / Violin Concerto
Final Round
Mendelssohn / Violin Concerto in E minor, op.64

6th Prize

JPY 600,000 ; Diploma

Yuki Manuela JANKE (Japan) Yuki Manuela JANKE (Japan)
Semifinal Round
Paganini Violin Concerto No. 1 in D major, op.6,1st movement
Bartók Violin Concerto No. 2, Sz112
Final Round
Mendelssohn / Violin Concerto in E minor, op.64

Special Jury Prize

JPY 500,000 ; Diploma

Awarded to contestants younger than 20 years of age who has demonstrated exceptional talent.

KAWAMATA Aska (Japan)

Audience Prize

JPY50,000 ; Diploma

Awarded to contestants most voted by the audiences each day of the Semifinal Round.

May 21 YANO Ryoko (Japan)
May 22 Yuki Manuela JANKE (Japan)
May 23 MATSUYAMA Saeka (Japan)

Jury The 2nd SIMC Violin Section

Chairperson SOH Tomotada Japan
Vice-Chairpersons OKAYAMA Kiyoshi Japan
Krzysztof WEGRZYN Germany
Members HORIGOME Yuzuko Japan
KIM Min Korea
KISS András Hungary
LIN Yao-Ji China
Gérard POULET France
Aaron ROSAND U.S.A.
Karl SUSKE Germany
Victor TRETIAKOV Russia

Repertoire The 2nd SIMC Violin Section

1. Preliminary Selection

The applicant must record his/her performance of solo pieces of his/her choice on a tape, etc. (cassette tape, MD, CD, or DAT) for at least 15 minutes.

2. Screening Auditions

The participant shall select one of the concertos listed below and perform the first movement (including the cadenza) with piano accompaniment.

Prokofiev Violin Concerto No. 1 in D major, op.19
Violin Concerto No. 2 in G minor, op.63
Stravinsky Violin Concerto in D
Berg Violin Concerto
Bartók Violin Concerto No. 2, Sz112
Mozart Violin Concerto in G major, K216 (Bärenreiter edition)
Violin Concerto in D major, K218 (Bärenreiter edition)
Violin Concerto in A major, K219 "Turkish" (Bärenreiter edition)
Beethoven Violin Concerto in D major, op.61
Paganini Violin Concerto No. 1 in D major, op.6
Violin Concerto No. 2 in B minor, op.7
Mendelssohn Violin Concerto in E minor, op.64
Wieniawski Violin Concerto No. 1 in F sharp minor, op.14
Violin Concerto No. 2 in D minor, op.22
Schumann Violin Concerto in D minor
Vieuxtemps Violin Concerto No. 5 in A minor, op.37
Lalo "Symphonie espagnole" in D minor, op.21
Tchaikovsky Violin Concerto in D major, op.35
Brahms Violin Concerto in D major, op.77
Saint-Saëns Violin Concerto No. 3 in B minor, op.61
Dvořák Violin Concerto in A minor, op.53
Sibelius Violin Concerto in D minor, op.47

3. Elimination Round

The contestant shall perform all the movements of the concertos specified below.

Haydn Violin Concerto No. 1 in C major, Hob. VIIa-1

4. Semifinal Round

The contestant shall select one piece each from lists A and B, and perform both pieces.

A    The contestant shall select one of the following and perform the first movement (including the cadenza).

Sibelius Violin Concerto in D minor, op.47
Tchaikovsky Violin Concerto in D major, op.35
Paganini Violin Concerto No. 1 in D major, op.6
Mendelssohn Violin Concerto in E minor, op.64

B    The contestant shall select one of the following and perform all the movements.

Bartók Violin Concerto No. 2, Sz112
Prokofiev Violin Concerto No. 2 in G minor, op.63
Berg Violin Concerto

5. Final Round

The contestant shall select one of the following and perform all the movements.

Beethoven Violin Concerto in D major, op.61
Mendelssohn Violin Concerto in E minor, op.64
Brahms Violin Concerto in D major, op.77

Contestants The 2nd SIMC Violin Section

No Name Country Region Prize
1 ARAI Ayano Japan  
2 Anna-Liisa BEZRODNY Estonia Semifinalist
3 Maksim BRYLINSKIY Austria 2nd Prize
4 CHO Ga-Hyun Korea Semifinalist
5 Nicolas DAUTRICOURT France  
6 Valya DERVENSKA Bulgaria 5th Prize
7 Wojciech GARBOWSKI Poland  
8 GU Wen-Lei China  
9 HIRASAKI Mayumi Japan  
10 HONDA Samika Japan  
11 Roman HRANIČKA Czech/Japan  
12 Andreas JANKE Japan 4th Prize
13 Yuki Manuela JANKE Japan 6th Prize
14 KAWAMATA Aska Japan  
16 KIYONAGA Aya Japan  
17 Maya Katharina KOCH Germany/Japan  
18 LEE Julianne Korea  
19 LEE So-Ran Korea  
20 LI I-Ching Taiwan  
21 MAEKAWA Yuki Japan  
22 MATSUMOTO Mariko Japan  
23 MATSUYAMA Saeka Japan 1st Prize
24 MORIYA Tsuyoshi Japan Semifinalist
25 NING Feng China Semifinalist
26 OKA Reiko Japan  
27 ONO Akiko Japan  
28 Alexandra OSBORNE Australia  
29 SAKUMA Souichi Japan  
30 SHIRAI Kei Japan Semifinalist
31 SONG Yoon-Shin Korea  
32 SUZUKI Airi Japan  
33 TERASHITA Mariko Japan  
34 Diego TOSI France  
35 TSUBOI Yuka Japan  
36 YANG Yoon-Jung Korea  
37 YANO Ryoko Japan Semifinalist
38 Caroline Sungwon YOON Canada  
39 ZHU Dan China 3rd Prize