Sendai International Music Competition

Archive

The 4th SIMC Piano Section

Schedule The 4th SIMC Piano Section

Preliminary Selection October 31 - November 1, 2009
Screening Auditions

January 8, 2010 New York (The Juilliard School)
January 12, 2010 Moscow (Moscow P.I. Tchaikovsky Conservatory)
January 15, 2010 Berlin (Berliner Philharmonie)
January 17, 2010  Vienna (Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien)
January 19, 2010 Paris (Conservatoire Maurice-Ravel, Levallois)
January 24 - 25, 2010 Sendai (Sendai City Youth Cultural Center)

Elimination Round Sunday, June 13 - Tuesday, June 15, 2010
Semifinal Round Saturday, June 19 - Monday, June 21, 2010
Final Round Friday, June 25 - Saturday, June 26, 2010
Prizewinners' Gala Concert Sunday, June 27, 2010

Prizewinners & Prizes The 4th SIMC Piano Section

1st Prize

JPY 3,000,000 ; Gold Medal ; Diploma

Vadym KHOLODENKO (Ukraine) Vadym KHOLODENKO (Ukraine)
Semifinal Round
Mozart / Piano Concerto in C major, K503
Final Round
Rachmaninov / Piano Concerto No.2 in C minor, op.18

2nd Prize

JPY 2,000,000 ; Silver Medal ; Diploma

Maria MASYCHEVA (Russia) Maria MASYCHEVA (Russia)
Semifinal Round
Mozart / Piano Concerto in C minor, K491
Final Round
Prokofiev / Piano Concerto No.3 in C major, op.26

3rd Prize

JPY 900,000 ; Bronze Medal ; Diploma

Marianna PRJEVALSKAYA (Spain) Marianna PRJEVALSKAYA (Spain)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.2 in B flat major, op.19
Final Round
Brahms / Piano Concerto No.1 in D minor, op.15

3rd Prize

JPY 900,000 ; Bronze Medal ; Diploma

SATO Hiroo (Japan) SATO Hiroo (Japan)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.2 in B flat major, op.19
Final Round
Rachmaninov / Piano Concerto No.2 in C minor, op.18

5th Prize

JPY 700,000 ; Diploma

MOON Zheeyoung (Korea) MOON Zheeyoung (Korea)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
Final Round
Tchaikovsky / Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23

6th Prize

JPY 600,000 ; Diploma

Kwan YI (U.S.A.) Kwan YI (U.S.A.)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.1 in C major, op.15
Final Round
Schumann / Piano Concerto in A minor, op.54

Special Jury Prize

JPY500,000 ; Diploma

Awarded for his demonstration of an exceptional talent to below Contestant who was younger than 20 years of age,and who participated in the Semifinal Round but failed to qualify for the Final Round.

HUANG Nansong (China)

Audience Prize

JPY50,000 ; Diploma

Awarded to performers most voted by the audiences each day of the Semifinal Round.

June 19 HUANG Nansong (China)
June 20 Kwan YI (U.S.A.)
June 21 BÁLL Dávid (Hungary)

Jury The 4th SIMC Piano Section

Chairperson NOJIMA Minoru Japan
Vice-Chairpersons UEDA Katsumi Japan
Bernd GOETZKE Germany
Members Bruno CANINO Italy
Klaus HELLWIG Germany
KANG Choongmo Korea
Yoheved KAPLINSKY U.S.A.
KOYAMA Michie Japan
Pavel NERSESSIAN Russia
Piotr PALECZNY Poland
Jacques ROUVIER France

Repertoire 4th SIMC Piano Section

1. Preliminary Selection

The applicant must record at least 15 minutes of his or her performance of solo piece(s) of his or her choice on a CD, MD or DAT.

2. Screening Auditions

The participant shall perform the first movement of a concerto of his or her choice with piano accompaniment.

3. Elimination Round

The contestant shall perform a program which consists of any solo pieces selected freely by the contestant, with a total performance duration that exceeds 30 minutes but does not exceed 35 minutes. However, the program must include at least one piece from the works of the composers listed below.

J.S. Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Mendelssohn, Chopin, Schumann, Brahms

4. Semifinal Round

The contestant shall select one piece from the list below and perform all the movements.

Mozart Piano Concerto in D minor, K466 (Bärenreiter edition)
Piano Concerto in C major, K467 (Bärenreiter edition)
Piano Concerto in E flat major, K482 (Bärenreiter edition)
Piano Concerto in C minor, K491 (Bärenreiter edition)
Piano Concerto in C major, K503 (Bärenreiter edition)
Piano Concerto in B flat major, K595 (Bärenreiter edition)
Beethoven Piano Concerto No.1 in C major, op.15
Piano Concerto No.2 in B flat major, op.19
Piano Concerto No.3 in C minor, op.37

5. Final Round

The contestant shall select two pieces from the list below. After the Semifinal Round, the Chairperson of the Managing Committee will select one of those two pieces, and the contestant will perform all the movements of this piece.

Beethoven Piano Concerto No.4 in G major, op.58
Piano Concerto No.5 in E flat major, op.73 "Emperor"
Chopin Piano Concerto No.1 in E minor, op.11
Piano Concerto No.2 in F minor, op.21
Liszt Piano Concerto No.1 in E flat major, S124
Piano Concerto No.2 in A major, S125
Schumann Piano Concerto in A minor, op.54
Brahms Piano Concerto No.1 in D minor, op.15
Piano Concerto No.2 in B flat major, op.83
Saint-Saëns Piano Concerto No.2 in G minor, op.22
Tchaikovsky Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23
Rachmaninov Piano Concerto No.2 in C minor, op.18
Piano Concerto No.3 in D minor, op.30
Rhapsody on a Theme by Paganini, op.43
Ravel Piano Concerto in G
Bartók Piano Concerto No.3, Sz119
Prokofiev Piano Concerto No.2 in G minor, op.16
Piano Concerto No.3 in C major, op.26

Contestants The 4th SIMC Piano Section

No Name Country Region Prize
1 BÁLL Dávid Hungary Semifinalist
2 Alexandra BELIAKOVICH Belarus  
3 Yulia CHAPLINA Russia Semifinalist
4 Sean CHEN U.S.A.  
5 Evgeny CHEREPANOV Russia  
6 Christopher DEVINE U.K.  
7 Bogdan Claudiu DULU Romania  
8 Lindsay GARRITSON U.S.A.  
9 GOGAMI Satoshi Japan  
10 GORE Melissa Japan  
11 HOKI Sayako Japan  
12 HUANG Nansong China Semifinalist
13 HWANG Jee In Korea  
14 INUGAI Shinnosuke Japan  
16 Martyna JATKAUSKAITĖ Lithuania  
17 KATO Daiki Japan  
18 Violetta KHACHIKYAN Russia  
19 Vadym KHOLODENKO Ukraine 1st Prize
20 KIM Honggi Korea  
21 KIM Jongyun Korea  
22 KIM Saenal Korea  
23 Ilya KONDRATIEV Russia  
24 Steven LIN U.S.A. Semifinalist
25 Maria MASYCHEVA Russia 2nd Prize
26 MISE Marina Japan  
27 MOON Zheeyoung Korea 5th Prize
28 Esther PARK U.S.A. Semifinalist
29 Marianna PRJEVALSKAYA Spain  
30 SAKIYA Akihiro Japan  
31 SATO Hiroo Japan 3rd Prize
32 SATO Keina Japan  
33 SUZUKI Misa Japan  
34 TAKENAKA Chie Japan  
35 TSUSHIMA Keisuke Japan  
36 WANG Mimi Jue China Semifinalist
37 Shuenda WONG Malaysia  
38 Kwan YI U.S.A. 6th Prize
39 YONEZU Tadahiro Japan  
40 YOO Jaekyung Korea