Sendai International Music Competition

Archive

The 6th SIMC Piano Section

Schedule The 6th SIMC Piano Section

Pre – Selection January 4 – 9, 2016
Preliminary Round Saturday, June 11 - Monday, June 13, 2016
Semifinal Round Friday, June 17 - Sunday, June 19, 2016
Final Round Thursday, June 23 - Saturday, June 25, 2016
Prizewinners' Gala Concert Sunday, June 26, 2016

Prizewinners & Prizes The 6th SIMC Piano Section

1st Prize

JPY 3,000,000 ; Gold Medal ; Diploma

KIM Hyun Jung (Korea) KIM Hyun Jung (Korea)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
Final Round
Mozart / Piano Concerto in F major, K459
Brahms / Piano Concerto No.1 in D minor, op.15

2nd Prize

JPY 2,000,000 ; Silver Medal ; Diploma

Evan WONG (U.S.A.) Evan WONG (U.S.A.)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.4 in G major, op.58
Final Round
Mozart / Piano Concerto in G major, K453
Rachmaninov / Rhapsody on a Theme by Paganini, op.43

3rd Prize

JPY 1,000,000 ; Bronze Medal ; Diploma

KITABATA Yoshito (Japan) KITABATA Yoshito (Japan)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.4 in G major, op.58
Final Round
Mozart / Piano Concerto in F major, K459
Chopin / Piano Concerto No.1 in E minor, op.11

4th Prize

JPY 800,000 ; Diploma

Xiaoyu LIU (Canada) Xiaoyu LIU (Canada)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
Final Round
Mozart / Piano Concerto in F major, K459
Rachmaninov / Rhapsody on a Theme by Paganini, op.43

5th Prize

JPY 700,000 ; Diploma

SHIN Changyong (Korea) SHIN Changyong (Korea)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.4 in G major, op.58
Final Round
Mozart / Piano Concerto in G major, K453
Rachmaninov / Piano Concerto No.2 in C minor, op.18

6th Prize

JPY 600,000 ; Diploma

SAKAMOTO Aya (Japan) SAKAMOTO Aya (Japan)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
Final Round
Mozart / Piano Concerto in B flat major, K456
Rachmaninov / Piano Concerto No.2 in C minor, op.18

Special Jury Prize

Awarded to the Contestant younger than 20 years of age who participates in the Semifinal Round but fails to qualify for the Final Round, if he/she demonstrates exceptional talent.

Not applicable

Audience Prize

JPY50,000 ; Diploma

Awarded to contestants most voted by the audience each day of the Semifinal Round.

June 17 SHIN Changyong (Korea)
June 18 Xiaoyu LIU (Canada)
June 19 Evan WONG (U.S.A)

Jury The 6th SIMC Piano Section

Chairperson NOJIMA Minoru Japan
Vice-Chairpersons UEDA Katsumi Japan
Elisso VIRSALADZE Russia
Members Andrea BONATTA Italy
DANG Thai son Vietnam
Richard DYER U.S.A.
LIU Shih-Kun China
Ewa POBŁOCKA Poland
Matti RAEKALLIO Finland
Bruno RIGUTTO France
Michael SCHÄFER Germany

Repertoire The 6th SIMC Piano Section

1. Pre – Selection

The Applicant must record his or her performance of all pieces listed below (①②③) on a DVD (DVD-Video format*) or must upload the video data of his or her performance of them.
The performance duration must not exceed 45 minutes in total.

①One piece from the piano sonatas by Haydn, Mozart, or Beethoven (all movements)

②One of the following pieces by Chopin: Etudes op.10 or Etudes op.25

③Solo piece(s) of the Applicant’s choice

2. Preliminary Round

The Contestant shall perform a recital program which consists of any solo pieces selected freely, with a total performance duration that exceeds 35 minutes but does not exceed 40 minutes. However, the program must include one piece or more which last(s) 10 minutes or more in total from the works of the composers listed below.

・There is no restriction on the number of pieces and duration of each piece. However, all movements must be performed in case of selecting a Piano Sonata to perform.
・The pieces that include exceptional playing techniques such as inner playing, prepared piano, tone clusters must not be selected.

J.S. Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Mendelssohn, Chopin, Schumann, Brahms

3. Semifinal Round

The Contestant shall select one piece from the list below and perform.

Beethoven Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
Beethoven Piano Concerto No.4 in G major, op.58

4. Final Round

The Contestant shall perform both ① and ② below.

①The Contestant shall select one piece from the list below (The Bärenreiter edition shall be used) .

Mozart Piano Concerto in B flat major, K450
Mozart Piano Concerto in D major, K451
Mozart Piano Concerto in G major, K453
Mozart Piano Concerto in B flat major, K456
Mozart Piano Concerto in F major, K459

②The Contestant shall select one piece from the list below.

BeethovenPiano Concerto No.5 in E flat major, op.73 “Emperor”
ChopinPiano Concerto No.1 in E minor, op.11
ChopinPiano Concerto No.2 in F minor, op.21
LisztPiano Concerto No.1 in E flat major, S124
LisztPiano Concerto No.2 in A major, S125
SchumannPiano Concerto in A minor, op.54
BrahmsPiano Concerto No.1 in D minor, op.15
BrahmsPiano Concerto No.2 in B flat major, op.83
TchaikovskyPiano Concerto No.1 in B flat minor, op.23
RachmaninovPiano Concerto No.2 in C minor, op.18
RachmaninovPiano Concerto No.3 in D minor, op.30
RachmaninovRhapsody on a Theme by Paganini, op.43
RavelPiano Concerto in G
BartókPiano Concerto No.3, Sz119
ProkofievPiano Concerto No.2 in G minor, op.16
ProkofievProkofiev: Piano Concerto No.3 in C major, op.26

Contestants The 6th SIMC Piano Section

No Name Country / Region Prize
1 Sebastian BERAKDAR Germany  
2 Alina BERCU Romania  
4 Irina CHISTIAKOVA Russia Semifinalist
5 Ioan-Dragos DIMITRIU Romania  
6 FUSHIKI Yui Japan  
7 Christopher GOODPASTURE U.S.A.  
8 HA Dongwan Korea  
9 HAMANO Yoshio Japan  
10 Fantee JONES U.S.A.  
11 KIM Hyun Jung Korea 1st Prize
12 KIM Ji-Young Korea  
13 KIM Sungjae Korea Semifinalist
14 KITABATA Yoshito Japan 3rd Prize
17 LEE Seunghyun Korea Semifinalist
18 LEE Taehyeon Korea  
20 LIN Dongfang China  
21 Rafael LIPSTEIN Germany  
22 Xiaoyu LIU Canada 4th Prize
23 Juliann MA U.S.A.  
24 Nikita MNDOYANTS Russia Semifinalist
25 Vladislav PAUTOV Russia  
26 REN Ziming China  
27 SAKAI Arisa Japan  
28 SAKAMOTO Aya Japan 6th Prize
29 SHIN Changyong Korea 5th Prize
30 SHIN Jaemin Korea Semifinalist
31 SOHN Jeungbeum Korea  
33 Jean-Luc THERRIEN Canada Semifinalist
34 Nikita VOLOV Russia  
35 WON Jaeyeon Korea  
36 WON Jong-Ho Korea  
37 Evan WONG U.S.A. 2nd Prize
40 YOON Joon Korea  
41 Maria YULIN Israel