Sendai International Music Competition

Archive

The 6th SIMC Violin Section

Schedule The 6th SIMC Violin Section

Pre – Selection January 12 – 16, 2016
Preliminary Round Saturday, May 21 - Monday, May 23, 2016
Semifinal Round Friday, May 27 - Sunday, May 29, 2016
Final Round Thursday, June 2 - Saturday, June 4, 2016
Prizewinners' Gala Concert Sunday, June 5, 2016

Prizewinners & Prizes The 6th SIMC Violin Section

1st Prize

JPY 3,000,000 ; Gold Medal ; Diploma

JANG Yoojin (Korea) JANG Yoojin (Korea)
Semifinal Round
Schumann / Violin Concerto in D minor
Saint-Saëns / Introduction and Rondo capriccioso, op.28
Final Round
Mendelssohn / Violin Concerto in E minor, op.64
Stravinsky / Violin Concerto in D

2nd Prize

JPY 2,000,000 ; Silver Medal ; Diploma

Stephen KIM (U.S.A.) Stephen KIM (U.S.A.)
Semifinal Round
Schumann / Violin Concerto in D minor
Saint-Saëns / Introduction and Rondo capriccioso, op.28
Final Round
Prokofiev / Violin Concerto No.1 in D major, op.19
Mendelssohn / Violin Concerto in E minor, op.64

3rd Prize

JPY 1,000,000 ; Bronze Medal ; Diploma

AOKI Naoka (Japan) AOKI Naoka (Japan)
Semifinal Round
Schumann / Violin Concerto in D minor
Sarasate / Carmen Fantasy, op.25
Final Round
Mendelssohn / Violin Concerto in E minor, op.64
Prokofiev / Violin Concerto No.2 in G minor, op.63

4th Prize

JPY 800,000 ; Diploma

Anna SAVKINA (Russia) Anna SAVKINA (Russia)
Semifinal Round
Schumann / Violin Concerto in D minor
Ravel / Tzigane
Final Round
Mendelssohn / Violin Concerto in E minor, op.64
Shostakovich / Violin Concerto No.2 in C sharp minor, op.129

5th Prize

JPY 700,000 ; Diploma

Meruert KARMENOVA (Kazakhstan) Meruert KARMENOVA (Kazakhstan)
Semifinal Round
Schumann / Violin Concerto in D minor
Ravel / Tzigane
Final Round
Stravinsky / Violin Concerto in D
Mendelssohn / Violin Concerto in E minor, op.64

6th Prize

JPY 600,000 ; Diploma

OKAMOTO Seiji (Japan) OKAMOTO Seiji (Japan)
Semifinal Round
Schumann / Violin Concerto in D minor
Ravel / Tzigane
Final Round
Mendelssohn / Violin Concerto in E minor, op.64
Prokofiev / Violin Concerto No.2 in G minor, op.63

Special Jury Prize

scholarship of JPY 500,000

Awarded to the Contestant younger than 20 years of age who participates in the Semifinal Round but fails to qualify for the Final Round, if he/she demonstrates exceptional talent.

Not applicable

Audience Prize

JPY50,000 ; Diploma

Awarded to the Contestant who receives the most votes from the audience on each day of the Semifinal Round.

May 27  AnnaSAVKINA (Russia)
May 28  KUROKAWA Yu (Japan)
May 29  OKAMOTO Seiji (Japan)

Jury The 6th SIMC Violin Section

Chairperson HORIGOME Yuzuko Japan
Vice-Chairpersons HORI Masafumi Japan
Rodney FRIEND U.K.
Members Boris BELKIN Belgium
Mauricio FUKS Canada
HUANG Mengla China
KATO Tomoko 1 Japan
Younguck KIM U.S.A.
Gidon KREMER 2 Latvia
Cho-Liang LIN U.S.A.
Régis PASQUIER France
TAKEZAWA Kyoko Japan

1. Preliminary Round and Semifinal Round
2. Final Round

Repertoire The 6th SIMC Violin Section

1. Pre – Selection

The Applicant must record his or her performance of all pieces of his or her choice from the following in ①, ② and ③ on a DVD (DVD-Video format*), or must upload the video data of his or her performance of them. Total performance duration shall be approximately 30 minutes.

① Select two pieces from the list below.

Paganini Caprices op.1 <except for No.13, No.14, No.16, No.19 and No.20>
Wieniawski Ecole Moderne op.10
 No.2 La Vélocité
 No.5 Alla Saltarella
 No.7 La Cadenza
 No.9 Les Arpéges
Ernst 6 Polyphonic Etudes for violin solo, No.6 “The Last Rose of Summer”
Ernst

Grand Caprice on Schubert’s Der Erlkönig, op.26

②Select one Sonata from the list below and perform both I. and II.

J.S. Bach Sonata No.1 in G minor for violin solo, BWV1001: I. Adagio II. Fuga
J.S. Bach Sonata No.2 in A minor for violin solo, BWV1003: I. Grave II. Fuga
J.S. Bach Sonata No.3 in C major for violin solo, BWV1005: I. Adagio II. Fuga

③Select one piece from the list below.

Paradis Siciliano
Chopin (arr. Milstein) Nocturne (No.20) in C sharp minor, op. posth
Schumann (arr. Joachim) Abendlied, op.85-12
Tchaikovsky Valse Sentimentale, op.51-6
Dvořák Songs my mother taught me
Dvořák 4 Romantic pieces, op.75-1
Dvořák 4 Romantic pieces, op.75-4
Faure Berceuse, op.16
Debussy (arr. Heifetz) Beau soir
Sibelius Romance, op.78-2
Suk Love song, op.7-1
Ravel Piece en forme de Habanera
Achron Hebrew melody, op.33

2. Preliminary Round

The Contestant shall perform ①, ② and ③ below.

Mozart Adagio in E major, K261
Mozart Rondo in C major, K373

・Bärenreiter edition shall be used.
・The Contestants shall perform without a conductor.

Bartók Sonata for violin solo, Sz117, 1st movement

③Select one piece from the list below.

Paganini Caprices op.1 <except for No.13, No.14, No.16, No.19 and No.20>

・The Contestant may choose the same piece he or she selected for the Pre-Selection.

3. Semifinal Round

The Contestant shall perform both ① and ② below

Schumann Violin Concerto in D minor

② Select one piece from the list below.

Saint-Saëns Introduction and Rondo capriccioso, op.28
Saint-Saëns Havanaise, op.83
Sarasate Carmen Fantasy, op.25
Ravel Tzigane

4.Final Round

The Contestant shall perform both ① and ② below.

Mendelssohn Violin Concerto in E minor, op.64

②Select one piece from the list below.

Stravinsky Violin Concerto in D
Prokofiev Violin Concerto No.1 in D major, op.19
Prokofiev Violin Concerto No.2 in G minor, op.63
Shostakovich Violin Concerto No.2 in C sharp minor, op.129

Contestants The 6th SIMC Violin Section

No Name Country / Region Prize
1 AIDA Ribon Japan  
2 AKAMA Misako Japan  
3 Nikita AKULOV Russia  
4 AOKI Naoka Japan 3rd Prize
5 CHIBA Mizuki Japan  
6 FUJIE Fuki Japan Semifinalist
7 FUKUDA Yuichiro Japan Semifinalist
8 ISHIKURA Yoko Japan  
9 JANG Yoojin Korea 1st Prize
10 Meruert KARMENOVA Kazakhstan 5th Prize
12 Da Min KIM France  
13 Stephen KIM U.S.A. 2nd Prize
15 Daniil KOGAN Canada/Russia  
16 KURATOMI Ryota Japan  
17 KUROKAWA Yu Japan Semifinalist
19 MATSUOKA Seina Japan  
20 NAKAMURA Daichi Japan  
21 OE Kaoru Japan  
22 OGAWA Kyoko Japan Semifinalist
23 OKAMOTO Seiji Japan 6th Prize
24 OTSUKA Yurina Japan  
26 QIAN Yue China  
27 Anna SAVKINA Russia 4th Prize
29 Julie SVECENA Czech Republic Semifinalist
31 TAN Yabing China  
32 Gabriel TCHALIK France  
33 TOMOTAKI Mayu Japan  
34 TSUBOI Natsumi Japan Semifinalist
35 WAKUI Eimi Japan  
36 Momo WONG Japan/U.S.A.  
39 YUMI Arata Japan  
40 ZHANG Yang China