Sendai International Music Competition

Schedule Piano Section

Prizewinners' Gala Concert

Orchestra : Sendai Philharmonic Orchestra / Conductor : HIROKAMI Junichi

Final Round

Orchestra : Sendai Philharmonic Orchestra / Conductor : HIROKAMI Junichi

Day 1 / Thu. June 6

Time No. Name Country / Region Composer / Piece
18:30 18 KIM Junhyung Korea Mozart Piano Concerto in F major, K459
19:00 08 Baron FENWICK U.S.A. Mozart Piano Concerto in G major, K453
19:45 35 SATO Motohiro Japan Liszt Piano Concerto No.2 in A major, S125
20:30 12 HIRAMA Kyoshiro Japan Rachmaninov Piano Concerto No.2 in C minor, op.18

*Please note that the beginning time is subject to change.

Day 2 / Fri. June 7

Time No. Name Country / Region Composer / Piece
18:30 32 Daria PARKHOMENKO Russia Mozart Piano Concerto in G major, K453
19:00 04 CHOI Hyounglok Korea Mozart Piano Concerto in G major, K453
19:45 18 KIM Junhyung Korea Tchaikovsky Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23
20:30 08 Baron FENWICK U.S.A. Tchaikovsky Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23

*Please note that the beginning time is subject to change.

Day 3 / Sat. June 8

Time No. Name Country / Region Composer / Piece
15:00 35 SATO Motohiro Japan Mozart Piano Concerto in G major, K453
15:30 12 HIRAMA Kyoshiro Japan Mozart Piano Concerto in B flat major, K450
16:15 32 Daria PARKHOMENKO Russia Tchaikovsky Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23
17:00 04 CHOI Hyounglok Korea Tchaikovsky Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23

*Please note that the beginning time is subject to change.

Semifinal Round

Orchestra : Sendai Philharmonic Orchestra / Conductor : HIROKAMI Junichi

Day 1 / Fri. May 31

Time No. Name Country / Region Composer / Piece
18:00 20 KOBAYASHI Kaito Japan Beethoven Piano Concerto No.4 in G major, op.58
18:40 30 PARK Soohong Korea Beethoven Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
19:35 35 SATO Motohiro Japan Beethoven Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
20:15 32 Daria PARKHOMENKO Russia Beethoven Piano Concerto No.4 in G major, op.58

*Please note that the beginning time is subject to change.

Day 2 / Sat. June 1

Time No. Name Country / Region Composer / Piece
14:00 08 Baron FENWICK U.S.A. Beethoven Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
14:40 12 HIRAMA Kyoshiro Japan Beethoven Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
15:35 04 CHOI Hyounglok Korea Beethoven Piano Concerto No.4 in G major, op.58
16:15 10 HAN Kyuho Korea Beethoven Piano Concerto No.4 in G major, op.58

*Please note that the beginning time is subject to change.

Day 3 / Sun. June 2

Time No. Name Country / Region Composer / Piece
14:00 02 CAI Yangrui China Beethoven Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
14:40 38 Ilya SHMUKLER Russia Beethoven Piano Concerto No.4 in G major, op.58
15:35 18 KIM Junhyung Korea Beethoven Piano Concerto No.4 in G major, op.58
16:15 11 HIGUCHI Ichiro Japan Beethoven Piano Concerto No.4 in G major, op.58

*Please note that the beginning time is subject to change.

Preliminary Round

Day 1 / Sat. May 25

Time No. Name Country / Region
10:00 42 YOON Joon Korea
10:40 39 Stephanie TANG U.S.A.
11:20 15 JEONG Yonghwan Korea
12:15 20 KOBAYASHI Kaito Japan
12:55 24 Victor MASLOV Russia
14:35 05 William DAVIDSON U.S.A.
15:15 14 HWANG Gunyoung Korea
15:55 30 PARK Soohong Korea
16:50 31 PARK Yeram Korea
17:30 27 OKUYA Sho Japan
18:10 13 HIROTA Kyoko Japan
19:05 07 Ryan DRUCKER U.K.
19:45 26 NAKASAKO Ken Japan

*Please note that the beginning time is subject to change.

Day 2 / Sun. May 26

Time No. Name Country / Region
10:00 35 SATO Motohiro Japan
10:40 29 PARK Kyoungsun Korea
11:20 21 Stanislav KORCHAGIN Russia
12:15 32 Daria PARKHOMENKO Russia
12:55 08 Baron FENWICK U.S.A.
14:35 22 LEE Taehyeon Korea
15:15 06 Andrey DENISENKO Russia
15:55 43 YOUN Jenna Jihyung Korea
16:50 12 HIRAMA Kyoshiro Japan
17:30 23 Rafael LIPSTEIN Germany / Argentina
18:10 40 WANG Xinran China
19:05 01 Alexander Lee AGATE U.S.A.
19:45 04 CHOI Hyounglok Korea
20:25 28 Josquin OTAL France

*Please note that the beginning time is subject to change.

Day 3 / Mon. May 27

Time No. Name Country / Region
10:00 17 KIM Dongkyu Leo Korea
10:40 10 HAN Kyuho Korea
11:20 02 CAI Yangrui China
12:15 33 Gabiz REICHERT Switzerland
12:55 38 Ilya SHMUKLER Russia
14:35 18 KIM Junhyung Korea
15:15 09 Kateryna GARANICH Ukraine
15:55 11 HIGUCHI Ichiro Japan
16:50 36 SAWADA Sohgo Japan
17:30 37 Philipp SCHEUCHER Austria

*Please note that the beginning time is subject to change.