Sendai International Music Competition

 » The 7th SIMC Piano Section

The 7th SIMC Piano Section

Schedule

Pre – Selection January 15(Tue) – January 20(Sun), 2019
Preliminary Round May 25(Sat) – May 27(Mon), 2019
Semifinal Round May 31(Fri) – June 2(Sun), 2019
Final Round June 6(Thu) – June 8(Sat), 2019
Prizewinners’ Gala Concert June 9(Sun), 2019

Prizewinners & Prizes

1st Prize

JPY 3,000,000; Gold Medal; Diploma

CHOI Hyounglok (Korea) CHOI Hyounglok (Korea)
Semifinal Round
Beethoven : Piano Concerto No.4 in G major, op.58
Final Round
Mozart : Piano Concerto in G major, K453
Tchaikovsky : Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23

2nd Prize

JPY 2,000,000; Silver Medal; Diploma

Baron FENWICK (U.S.A.) Baron FENWICK (U.S.A.)
Semifinal Round
Beethoven : Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
Final Round
Mozart : Piano Concerto in G major, K453
Tchaikovsky : Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23

3rd Prize

JPY 1,000,000; Bronze Medal; Diploma

Daria PARKHOMENKO (Russia) Daria PARKHOMENKO (Russia)
Semifinal Round
Beethoven : Piano Concerto No.4 in G major, op.58
Final Round
Mozart : Piano Concerto in G major, K453
Tchaikovsky : Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23

4th Prize

JPY 800,000; Diploma

SATO Motohiro (Japan) SATO Motohiro (Japan)
Semifinal Round
Beethoven : Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
Final Round
Mozart : Piano Concerto in G major, K453
Liszt : Piano Concerto No.2 in A major, S125

5th Prize

JPY 700,000; Diploma

HIRAMA Kyoshiro (Japan) HIRAMA Kyoshiro (Japan)
Semifinal Round
Beethoven : Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
Final Round
Mozart : Piano Concerto in B flat major, K450
Rachmaninov : Piano Concerto No.2 in C minor, op.18

6th Prize

JPY 600,000; Diploma

KIM Junhyung(Korea) KIM Junhyung (Korea)
Semifinal Round
Beethoven : Piano Concerto No.4 in G major, op.58
Final Round
Mozart : Piano Concerto in F major, K459
Tchaikovsky : Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23

Special Jury Prize

JPY 500,000; Diploma

Awarded to Contestants younger than 20 years of age who participated in the Semifinal Round but fail to qualify for the Final Round, if he or she demonstrates notable talent.

CAI Yangrui

Audience Prize

JPY50,000; Diploma

Awarded to Contestants most voted by the audience each day of the Semifinal Round.

May 31 Daria PARKHOMENKO (Russia)
June 1  HAN Kyuho (Korea)
June 2  HIGUCHI Ichiro (Japan)

Jury

Chairperson NOJIMA Minoru Japan
Vice-Chairpersons UEDA Katsumi Japan
Matti RAEKALLIO Finland
Members Andrea BONATTA Italy
Richard DYER U.S.A.
Vadym KHOLODENKO Ukraine
KIM Daejin Korea
NODAIRA Ichiro Japan
Jacques ROUVIER France
Michael SCHÄFER Germany
Oxana YABLONSKAYA U.S.A./Israel

Repertoire

1. Pre – Selection

The Applicant must upload the video data of his or her performance of all pieces listed below (①②③) or must record his or her performance of them on a DVD (DVD-Video format*).
The performance duration must not exceed 45 minutes in total.
In the case of choosing to upload the video data, only the following information shall be included in the filename: the Applicant’s name in full, and the full titles of the chosen pieces.
(NO additional information such as date/place of recording, etc. shall be included in the filename.)
If the Applicant chooses to record on DVD, on the label side of the DVD, the Applicant’s name in full and the full titles of the chosen pieces must be clearly written in block letters. Also, on the DVD case, the following must be clearly written in block letters: the Applicant’s name in full, the full titles of the chosen pieces, and the date and place they were recorded. (In addition, those who apply online must clearly indicate on the label side of the DVD the identification number issued at the time of the online application.)

① One piece from the piano sonatas by Haydn, Mozart, or Beethoven (all movements)
② One of the following pieces by Chopin: Etudes op.10 or Etudes op.25
③ Solo piece(s) of the Applicant’s choice

  • ・There is no restriction on the duration of each piece.
  • ・Solo piece(s) must NOT be concertos.
  • ・The recording must be made on or after November 1, 2017.
  • ・The video data or DVD must be unedited, taken from the same camera angle throughout and must clearly show the Applicant’s hands and face.
  • ・In case of Piano Sonata, the Applicant may record it in parts, by each movement, but NO editing within a movement is admissible. In other cases, NO editing is admissible within a piece.
  • ・The video data or DVD may be excluded from judgment if it was perceived that the hand movement of the Applicant during his or her performance does not synchronize with the sound.
  • ・ An automatic audio volume control function of video camera (AGC, ALC, etc.) shall not be used. This is because it reduces dynamics and nuances and often results in a recording which does not accurately represent the performance. The video data or DVD shall not have extremely loud (or quiet) sound volume, and shall not contain noise.
  • ・The video data or DVD must NOT contain, in image or in sound, the name of the Applicant, as the Pre-Selection will be carried out anonymously.
  • *The DVD-Video format is the standard created by the DVD Forum, and is the recording medium playable on commonly used DVD players.

2. Preliminary Round

The Contestant shall perform a recital program which consists of any solo pieces selected freely, with a total performance duration that exceeds 35 minutes but does not exceed 40 minutes. However, the program must include one piece or more which last(s) 10 minutes or more in total from the works of the composers listed below.

J.S. Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Mendelssohn, Chopin, Schumann, Brahms

  • ・There is no restriction on the number of pieces and duration of each piece. However, all movements must be performed in case of selecting a Piano Sonata to perform.
  • ・The pieces that include exceptional playing techniques such as inner playing, prepared piano, tone clusters must not be selected.

3. Semifinal Round

The Contestant shall select one piece from the list below and perform.

Beethoven Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
Beethoven Piano Concerto No.4 in G major, op.58

4. Final Round

The Contestant shall perform both ① and ② below.
① The Contestant shall select one piece from the list below (The Bärenreiter edition shall be used) .

Mozart Piano Concerto in B flat major, K450
Mozart Piano Concerto in D major, K451
Mozart Piano Concerto in G major, K453
Mozart Piano Concerto in B flat major, K456
Mozart Piano Concerto in F major, K459

② The Contestant shall select one piece from the list below.

Beethoven Piano Concerto No.5 in E flat major, op.73 “Emperor”
Chopin Piano Concerto No.1 in E minor, op.11
Chopin Piano Concerto No.2 in F minor, op.21
Liszt Piano Concerto No.1 in E flat major, S124
Liszt Piano Concerto No.2 in A major, S125
Schumann Piano Concerto in A minor, op.54
Brahms Piano Concerto No.1 in D minor, op.15
Brahms Piano Concerto No.2 in B flat major, op.83
Tchaikovsky Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23
Rachmaninov Piano Concerto No.2 in C minor, op.18
Rachmaninov Piano Concerto No.3 in D minor, op.30
Rachmaninov Rhapsody on a Theme by Paganini, op.43
Ravel Piano Concerto in G
Bartók Piano Concerto No.3, Sz119
Prokofiev Piano Concerto No.2 in G minor, op.16
Prokofiev Piano Concerto No.3 in C major, op.26

Contestants

1 Alexander Lee AGATE U.S.A.
2 CAI Yangrui China Semifinalist
4 CHOI Hyounglok Korea 1st Prize
5 William DAVIDSON U.S.A.
6 Andrey DENISENKO Russia
7 Ryan DRUCKER U.K.
8 Baron FENWICK U.S.A. 2nd Prize
9 Kateryna GARANICH Ukraine
10 HAN Kyuho Korea Semifinalist
11 HIGUCHI Ichiro Japan Semifinalist
12 HIRAMA Kyoshiro Japan 5th Prize
13 HIROTA Kyoko Japan
14 HWANG Gunyoung Korea
15 JEONG Yonghwan Korea
17 KIM Dongkyu Leo Korea
18 KIM Junhyung Korea 6th Prize
20 KOBAYASHI Kaito Japan
21 Stanislav KORCHAGIN Russia
22 LEE Taehyeon Korea
23 Rafael LIPSTEIN Germany / Argentina Semifinalist
24 Victor MASLOV Russia
26 NAKASAKO Ken Japan
27 OKUYA Sho Japan
28 Josquin OTAL France
29 PARK Kyoungsun Korea
30 PARK Soohong Korea Semifinalist
31 PARK Yeram Korea
32 Daria PARKHOMENKO Russia 3rd Prize
33 Gabiz REICHERT Switzerland
35 SATO Motohiro Japan 4th Prize
36 SAWADA Sohgo Japan
37 Philipp SCHEUCHER Austria
38 Ilya SHMUKLER Russia Semifinalist
39 Stephanie TANG U.S.A.
40 WANG Xinran China
42 YOON Joon Korea
43 YOUN Jenna Jihyung Korea