Sendai International Music Competition

Archive

The 5th SIMC Piano Section

Schedule The 5th SIMC Piano Section

Preliminary Selection January 3 – 7, 2013
Elimination Round Sunday, June 16 - Tuesday, June 18, 2013
Semifinal Round Saturday, June 22 - Monday, June 24, 2013
Final Round Friday, June 28 - Saturday, June 29, 2013
Prizewinners' Gala Concert Sunday, June 30, 2013

Prizewinners & Prizes The 5th SIMC Piano Section

1st Prize

JPY 3,000,000 ; Gold Medal ; Diploma

SUNWOO Yekwon (Korea) SUNWOO Yekwon (Korea)
Semifinal Round
Mozart / Piano Concerto in C major, K467
Final Round
Rachmaninov / Piano Concerto No.3 in D minor, op.30

2nd Prize

JPY 2,000,000 ; Silver Medal ; Diploma

Hans Hyung-Min SUH (Korea) Hans Hyung-Min SUH (Korea)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.1 in C major, op.15
Final Round
Tchaikovsky / Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23

3rd Prize

JPY 1,000,000 ; Bronze Medal ; Diploma

Artem YASYNSKYY (Ukraine) Artem YASYNSKYY (Ukraine)
Semifinal Round
Mozart / Piano Concerto in C minor, K491
Final Round
Prokofiev / Piano Concerto No.3 in C major, op.26

4th Prize

JPY 800,000 ; Diploma

Sun-A PARK (U.S.A.) Sun-A PARK (U.S.A.)
Semifinal Round
Beethoven / Piano concerto No.2 in B flat major, op.19
Final Round
Rachmaninov / Rhapsody on a Theme by Paganini, op.43

5th Prize

JPY 700,000 ; Diploma

KATADA Airi (Japan) KATADA Airi (Japan)
Semifinal Round
Mozart / Piano Concerto in E flat major, K482
Final Round
Liszt / Piano Concerto No.1 in E flat major, S124

6th Prize

JPY 600,000 ; Diploma

HONG Jihwan (Korea) HONG Jihwan (Korea)
Semifinal Round
Beethoven / Piano Concerto No.1 in C major, op.15
Final Round
Schumann / Piano Concerto in A minor, op.54

Special Jury Prize

JPY500,000 ; Diploma

Awarded for his demonstration of an exceptional talent to below Contestant who was younger than 20 years of age,and who participated in the Semifainal Round but failed to qualify for the Final Round.

WU Yuchong (China)

Audience Prize

JPY50,000 ; Diploma

Awarded to contestants most voted by the audience each day of the Semifinal Round.

June 22 HAMANO Yoshio (Japan)
June 23 KOJIMA Kenichiro (Japan)
June 24 Artem YASYNSKYY (Ukraine)

Jury The 5th SIMC Piano Section

Chairperson NOJIMA Minoru Japan
Vice-Chairpersons UEDA Katsumi Japan
Bernd GOETZKE Germany
Members Bruno CANINO Italy
DANG Thai son Vietnam
Yoheved KAPLINSKY U.S.A.
Cécile OUSSET France
Ewa POBLOCKA Poland
Staffan SCHEJA Sweden
SHIN Soojung Korea
Elisso VIRSALADZE Russia

Repertoire The 5th SIMC Piano Section

1. Preliminary Selection

The Applicant must record his or her performance of all pieces listed below (①②③④) on a DVD(DVD-Video format*).

①J.S. Bach : One piece (Prelude and Fugue) from the BookⅠor BookⅡof The Well-Tempered Clavier

②One piece from the piano sonatas by Haydn, or by Mozart, or Beethoven (all movements)

③Chopin : One piece from Etudes op.10 or Etudes op.25

④Solo piece(s) of the Applicant’s choice

2. Elimination Round

The Contestant shall perform a recital program which consists of any solo pieces selected freely by the Contestant, with a total performance duration that exceeds 30 minutes but does not exceed 35 minutes. However, the program must include one piece or more which last(s) 10 minutes or more in total from the works of the composers listed below.

J.S. Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Mendelssohn, Chopin, Schumann, Brahms

3. Semifinal Round

The Contestant shall select one piece from the list below and perform all the movements.

Mozart Piano Concerto in D minor, K466 (Bärenreiter edition)
Piano Concerto in C major, K467 (Bärenreiter edition)
Piano Concerto in E flat major, K482 (Bärenreiter edition)
Piano Concerto in C minor, K491 (Bärenreiter edition)
Piano Concerto in C major, K503 (Bärenreiter edition)
Piano Concerto in B flat major, K595 (Bärenreiter edition)
Beethoven Piano Concerto No.1 in C major, op.15
Piano Concerto No.2 in B flat major, op.19

4. Final Round

The Contestant shall select two pieces from the list below. After the Semifinal Round, the Chairperson of the Managing Committee will select one of those two pieces, and the Contestant will perform all the movements of this piece.

Beethoven Piano Concerto No.3 in C minor, op.37
Piano Concerto No.4 in G major, op.58
Piano Concerto No.5 in E flat major, op.73 "Emperor"
Chopin Piano Concerto No.1 in E minor, op.11
Piano Concerto No.2 in F minor, op.21
Mendelssohn Piano Concerto No.1 in G minor, op.25
Liszt Piano Concerto No.1 in E flat major, S124
Piano Concerto No.2 in A major, S125
Schumann Piano Concerto in A minor, op.54
Brahms Piano Concerto No.1 in D minor, op.15
Piano Concerto No.2 in B flat major, op.83
Grieg Piano Concerto in A minor, op.16
Saint-Saëns Piano Concerto No.2 in G minor, op.22
Piano Concerto No.5 in F major, op.103 “Egyptique”
Tchaikovsky Piano Concerto No.1 in B flat minor, op.23
Rachmaninov Piano Concerto No.2 in C minor, op.18
Piano Concerto No.3 in D minor, op.30
Rhapsody on a Theme by Paganini, op.43
Ravel Piano Concerto in G
Bartók Piano Concerto No.3, Sz119
Prokofiev Piano Concerto No.2 in G minor, op.16
Piano Concerto No.3 in C major, op.26

Contestants The 5th SIMC Piano Section

No Name Country Region Prize
1 Maulen ALIMBAYEV Kazakhstan  
2 CHEN Han Taiwan Semifinalist
3 Regina CHERNYCHKO Ukraine Semifinalist
4 CHO Sung-Soo Korea  
5 CHOI Heewon Korea  
6 Maxwell FOSTER Australia  
7 GOTO Eri Japan  
8 James GUAN Australia  
9 HAMANO Yoshio Japan Semifinalist
10 HONG Jihwan Korea 6th Prize
11 Fantee JONES U.S.A.  
13 KATADA Airi Japan 5th Prize
14 KIM Ji-Young Korea  
15 KOJIMA Kenichiro Japan Semifinalist
16 LEE Junyeong Korea  
17 LIN Kuanting Taiwan  
18 LU Chenna China  
19 MIZUTANI Momoko Japan  
20 MOON Jinho Korea  
21 NITAHARA Yu Japan  
22 NOGAMI Mariko Japan  
23 PARK Sangwoo Korea  
24 Sun-A PARK U.S.A. 4th Prize
25 Lucas PORTER Canada  
26 SAKATA Tomoki Japan Semifinalist
28 Christopher SCHMITT U.S.A.  
30 SUGAWARA Nozomu Japan  
31 Hans Hyung-Min SUH Korea 2nd Prize
32 SUNWOO Yekwon Korea 1st Prize
33 Alexey SYCHEV Russia  
34 WEI Yun China  
35 WON Jong-Ho Korea  
36 WON Jaeyeon Korea  
37 WU Yuchong China Semifinalist
38 Artem YASYNSKYY Ukraine 3rd Prize
39 ZHU Hao China  
40 Nadezda ZINGER Russia